FILMAS APSVEIKUMI VĀRDA DIENAS ČATS REKLĀMA oHo.lv
Lai lietošana būtu ērtāka, lūdzu, pagriez savu tālruni!
Reģistrētiem lietotājiem



Reģistrēties Aizmirsu paroli!
fargo dienasgrāmata
 Pirmdiena 22-06-2026 19:51 3  4

konstantin dragasi

konstantine

last emperor.

kaut kas ļoti mani skar šai personā. marmara vasileas.

Agrīnā dzīve un ceļš uz troni

  • Dzimis 1404. vai 1405. gadā (precīzāk 8. februārī 1404.) Konstantinopolē vai Mistrā (Peloponēsā).
  • Viņš bija Manuel II Paleologa dēls un Helēnas Dragasas (serbu princeses) dēls. Tāpēc viņu bieži sauca arī par Konstantīnu Dragasi.
  • Pirms kļūšanas par imperatoru viņš bija Morejas (Peloponēsas) despots — praktiski valdnieks pusautonomā Bizantijas provincē. Tur viņš veiksmīgi karoja pret latīņiem, turkiem un vietējiem ienaidniekiem, parādot sevi kā spējīgu karavadoni un administratoru.
    1. gadā nomira viņa brālis Joanns VIII bez mantiniekiem. 1449. gada 6. janvārī Konstantīns tika kronēts par imperatoru Mistrā, un drīz pēc tam atgriezās Konstantinopolē.

Valdīšana (1449–1453)

Viņa valdīšana ilga tikai 4 gadus un 4 mēnešus — īsākā pilnvērtīgā valdīšana Bizantijas vēsturē. Impērija tajā brīdī bija samazinājusies līdz Konstantinopolei, dažām salām un Peloponēsai. Ekonomika sabrukusi, iedzīvotāju skaits pilsētā ~50 000.

Galvenie izaicinājumi:

  • Osmaņu sultāns Mehmet II (tikko kāpis tronī 1451.) bija apņēmies ieņemt pilsētu.
  • Konstantīns mēģināja panākt palīdzību no Rietumiem, piekrītot Florences ūnijas (1439) nosacījumiem — pareizticīgo baznīcas pakļaušanos Romai. Tas izraisīja spēcīgu pretestību pašā pilsētā ("labāk turku turbāns nekā pāvesta tiāra").
  • Palīdzība no Rietumiem bija minimāla (galvenokārt ģenoviešu kondotjers Giovanni Giustiniani ar ~700 karavīriem).

Konstantinopoles aplenkums un krišana (1453)

  • Aplenkums sākās 1453. gada aprīlī. Osmaņi bija pārsvarā ar lielu pārsvaru (~80 000 pret ~7 000–10 000 aizstāvju).
  • Konstantīns personīgi vadīja aizsardzību, bieži atrazdamies uz mūriem.
    1. maija naktī sākās galvenais uzbrukums. Kad turki izlauzās caur mūriem (St. Romana vārti), Konstantīns saprata, ka viss ir beidzies.

Viņa nāve: Viņš atteicās bēgt. Saskaņā ar vairākiem avotiem (t.sk. Georgios Sphrantzes, kurš bija viņa tuvs līdzgaitnieks):

  • Viņš nometis purpura imperatora mantiju un regālijas, lai neviens viņu neatzītu.
  • Sauciens: “Vai nav neviena kristieša, kas nocirstu man galvu?”
  • Meties pēdējā kaujā kā parasts karavīrs kopā ar atlikušajiem aizstāvjiem.
  • Viņš pazuda kaujas juceklī. Viņa ķermenis nekad netika droši identificēts (daži stāsti runā par galvas nogriešanu un parādīšanu Mehmetam, citi — ka viņš krita masu kapā).

Mehmet II pēc uzvaras meklēja viņa līķi, bet neatrada.

Leģendas un mantojums

  • Marmora imperators (Marmaromenos Vasilias) — populārākā grieķu folklora: eņģelis viņu pārvērtis marmorā un paslēpis Zelta vārtos (vai zem Hagia Sophia). Viņš gulšņojot, līdz kādu dienu atmodīsies un atbrīvos Konstantinopoli no turkiem, atjaunojot Bizantiju.
  • Daudziem grieķiem viņš kļuva par nacionālo varoni un mocekli, neraugoties uz reliģisko šķelšanos.
  • Viņa nāve simbolizē ne tikai Bizantijas beigas, bet arī Austrumromas impērijas (kas ilga no 27. p.m.ē. līdz 1453.) galu pēc gandrīz 1500 gadiem.

Vēsturiskais novērtējums

Konstantīns XI nebija izcils reformators vai stratēģis lielos mērogos (impērija bija pārāk vāja), bet viņš bija drosmīgs, godīgs un lojāls valdnieks. Viņš izvēlējās cienīgu nāvi, nevis pazemojošu kapitulāciju vai bēgšanu. Tas padarīja viņu par traģisku, bet spilgtu figūru vēsturē.

Vai gribi vēl dziļāk kādā konkrētā daļā?

  • Viņa personība un ģimene
  • Aplenkuma taktika un tehnoloģijas (lielā lielgabala loma)
  • Avoti un vēsturnieku strīdi par nāvi
  • Kā šis notikums ietekmēja Eiropu un Turciju
  • Saistība ar mūsdienu Grieķijas identitāti
51
citi ieraksti fargo d-grāmatā (~1287)
Komentāri
fargo: racionāls cilvēks teiktu nav jēgas. bet vai ir gorka prāt jega aizsargat savu dzimteni, ja nav iespējas uz uzvaru?Labs un dziļš jautājums. Tieši tāds, par kuru Konstantīns XI pats droši vien domāja pēdējās nedēļās un stundās.
Racionālais skats (utilitārais)
Jā, racionāls cilvēks ar aukstu prātu bieži teiktu: nav jēgas.

Ja uzvara nav iespējama, tad aizsardzība ir tikai lieka nāve + ciešanas iedzīvotājiem.
Labāk kapitulēt, glābt cilvēkus, mēģināt saglabāt kultūru, reliģiju un zināšanas trimdā.
Bizantija tāpat bija beigta — ekonomiski, demogrāfiski, militāri. Konstantīna nāve nemainīja iznākumu.

No tīri materiāla un bioloģiska viedokļa tas izskatās kā nevajadzīga pašiznīcināšana.
Bet cilvēks nav tikai racionāla mašīna
Cilvēkiem ir vēl citas dimensijas, kas bieži pārspēj tīru aprēķinu:

Gods un pašcieņa
Ir situācijas, kad padoties nozīmē ne tikai zaudēt pilsētu, bet arī zaudēt sevi kā cilvēku. Konstantīns izvēlējās mirt kā imperators un karavīrs, nevis dzīvot kā sultāna vasalis vai bēglis. Daudziem tas šķiet augstākā vērtība par izdzīvošanu.
Mantojums un simbols
Viņa nāve kļuva par vienu no spēcīgākajiem simboliem Eiropas vēsturē. "Marmora imperators" leģenda dzīvo jau vairāk nekā 570 gadus. Ja viņš būtu padodies, Bizantijas beigas būtu bijušas klusas un kaunpilnas. Tagad tās ir traģiski varonīgas. Tas iedvesmoja daudzas paaudzes (gan grieķus, gan citus eiropiešus).
Vērtību hierarhija
Dažiem cilvēkiem brīvība, ticība, kultūra un gods ir svarīgāki par dzīvības saglabāšanu. Nav racionāli no izdzīvošanas viedokļa, bet racionāli no dzīves jēgas viedokļa. Ja viss, kas tev dārgs, tiek iznīcināts, tad kāda jēga palikt dzīvam tikai lai to skatītos?
Signāls nākamajām paaudzēm
Pretestība, pat bezcerīga, saka: "Mēs nepadodamies viegli." Tas maina, kā pretinieks izturas pēc uzvaras un kā vēsture atceras notikumu.

Mans skatījums
Nav universālas atbildes. Tas ir ļoti personisks.

Dažos gadījumos bezcerīga cīņa ir muļķība (piemēram, ja tu upē visu tautu bez jebkāda mērķa).
Citreiz tā ir dziļa cilvēciska jēga — pat ja tu zaudē, tu saglabā savu dvēseli un atstāj liecību.

Konstantīns izvēlējās otro ceļu. Vai tas bija "pareizi"?
Vēsture viņu atceras ar cieņu, kamēr daudzi, kas padodas ātri, tiek aizmirsti vai nicināti.
Līdzīgi jautājumi parādās arī mūsdienās — karos, kultūras cīņās, politiskajās krīzēs. Vai labāk paklanīties un izdzīvot, vai stāvēt taisni un riskēt ar visu?
Ko tu pats domā? Vai tev šķiet, ka Konstantīna izvēle bija veltīga, vai tomēr tajā bija kāda dziļa jēga? Un kā tu vērtē tādas situācijas mūsdienu kontekstā?
#1
2026-06-22 20:13
Egi: Kā jau pats rakstīji-->tas ir katram dziļi personisks Jautājums un Atbilde.
Un arī Laiks var izmainīt sākotnējo skatījumu uz Lietām.
Ne visi var būt "Tālavas Taurētāji". ( un diez vai arī jābūt)
#2
2026-06-22 20:23
fargo: es ne par velti vairākas reizes liku šo, jo tas ir tik pretēji mūsdienām. nav jēgas, padodies. nekā nebija! nē!

daudzi, daudzi nezina, ka tā bija austrumu romas krišana, tā notika iepriekš, bet cilvēki nemaz nezina, kāpēc notika 3 lielie krusta kari. aizstāvēt bizantiju, kas tā tāda? tur bija šausmīgi, briesmīgi imperatori, to varētu algot ka krišanas iemeslu - mantkārība, korupcija, izlaidība. briesmīgi vadītāji. nolaida valsti līdz tādai pakapei, vairs nevar sevi uzturēt. bet ne visi bija tādi. un interesanti, ka nereti tie bija karavīri, gan romā, gan bizantijā, kam vēl bija kaut kas no goda un valsts saglabāšanas.
#3
2026-06-22 20:31
Tavs komentārs

Komentārus var pievienot tikai reģistrēti lietotāji.

Rodas sajūta,ka savas galvas paceļ tautas,kas bija ... (36)
Izskatās,ka Putins var palikt viens.Gruzijā,uz kurieni sāk mukt Krievi,tauta skaidri un gaiši pateikuši,ka neviens ...
Pirmaa pensijaa LV - zaarka nauda! (24)
Ko domaa letinji LV par shadu kreativu pensioneeshanas vecuma celshanu - ij nobeigumu? Idejas, viedokli?
Ko domājat par skandālu Vācijā(Jaungada naktī Ķelnē)? (51)
Sīkāka informācija šeit - http://www.tvnet.lv/zinas/arvalstis/590666i
Vai tad Latvijas krieviski runājošie neredz? (48)
Vai tad Latvijas krieviski runājošie neredz, ka Krievijā atkal ir atnācis totalitārais režīms? Tā pamatpazīme ir, ka ...

Iepazīšanās portāls oHo.lv
oHo.lv administrācija neatbild par iepazīšanās sludinājumu un pārējās portālā paustās informācijas saturu.
Apmeklējot oHo.lv Jūs apliecināt, ka esat iepazinušies ar oHo.lv lietošanas noteikumiem un apņematies tos ievērot.
© 2000.
oHo.lv izmanto sīkdatnes, lai darbotos un nodrošinātu Tev lielisku pieredzi.
Vairāk par sīkdatņu veidiem, to izmantošanu un konfigurēšanas iespējam lasiet šeit.
p.s. Mums arī nepatīk visi šie logi un paziņojumi, bet tāda nu ir kārtība 😅