![]() | |||
|
|
Iepazīsties
390 lietotāji on-line
76 jubilāri
Populārākie
Iztaujāšanas centrs
Vakara plāns
Skaties
Foto albumi
Foto vērtēšana
Lasi un piedalies
Pieredzes apmaiņa
Interešu grupas
Dienasgrāmatas
Dzejoļi - dzīvā dzeja
Noderīgi
Sapņu tulks
Filmas, kino
Apsveikumi
Par oHo.lv
Palīdzība
Atsauksmes
Reģistrētiem lietotājiem
Reģistrēties
Aizmirsu paroli!
|
fargo dienasgrāmata
fargo: racionāls cilvēks teiktu nav jēgas. bet vai ir gorka prāt jega aizsargat savu dzimteni, ja nav iespējas uz uzvaru?Labs un dziļš jautājums. Tieši tāds, par kuru Konstantīns XI pats droši vien domāja pēdējās nedēļās un stundās.
Racionālais skats (utilitārais) Jā, racionāls cilvēks ar aukstu prātu bieži teiktu: nav jēgas. Ja uzvara nav iespējama, tad aizsardzība ir tikai lieka nāve + ciešanas iedzīvotājiem. Labāk kapitulēt, glābt cilvēkus, mēģināt saglabāt kultūru, reliģiju un zināšanas trimdā. Bizantija tāpat bija beigta ekonomiski, demogrāfiski, militāri. Konstantīna nāve nemainīja iznākumu. No tīri materiāla un bioloģiska viedokļa tas izskatās kā nevajadzīga pašiznīcināšana. Bet cilvēks nav tikai racionāla mašīna Cilvēkiem ir vēl citas dimensijas, kas bieži pārspēj tīru aprēķinu: Gods un pašcieņa Ir situācijas, kad padoties nozīmē ne tikai zaudēt pilsētu, bet arī zaudēt sevi kā cilvēku. Konstantīns izvēlējās mirt kā imperators un karavīrs, nevis dzīvot kā sultāna vasalis vai bēglis. Daudziem tas šķiet augstākā vērtība par izdzīvošanu. Mantojums un simbols Viņa nāve kļuva par vienu no spēcīgākajiem simboliem Eiropas vēsturē. "Marmora imperators" leģenda dzīvo jau vairāk nekā 570 gadus. Ja viņš būtu padodies, Bizantijas beigas būtu bijušas klusas un kaunpilnas. Tagad tās ir traģiski varonīgas. Tas iedvesmoja daudzas paaudzes (gan grieķus, gan citus eiropiešus). Vērtību hierarhija Dažiem cilvēkiem brīvība, ticība, kultūra un gods ir svarīgāki par dzīvības saglabāšanu. Nav racionāli no izdzīvošanas viedokļa, bet racionāli no dzīves jēgas viedokļa. Ja viss, kas tev dārgs, tiek iznīcināts, tad kāda jēga palikt dzīvam tikai lai to skatītos? Signāls nākamajām paaudzēm Pretestība, pat bezcerīga, saka: "Mēs nepadodamies viegli." Tas maina, kā pretinieks izturas pēc uzvaras un kā vēsture atceras notikumu. Mans skatījums Nav universālas atbildes. Tas ir ļoti personisks. Dažos gadījumos bezcerīga cīņa ir muļķība (piemēram, ja tu upē visu tautu bez jebkāda mērķa). Citreiz tā ir dziļa cilvēciska jēga pat ja tu zaudē, tu saglabā savu dvēseli un atstāj liecību. Konstantīns izvēlējās otro ceļu. Vai tas bija "pareizi"? Vēsture viņu atceras ar cieņu, kamēr daudzi, kas padodas ātri, tiek aizmirsti vai nicināti. Līdzīgi jautājumi parādās arī mūsdienās karos, kultūras cīņās, politiskajās krīzēs. Vai labāk paklanīties un izdzīvot, vai stāvēt taisni un riskēt ar visu? Ko tu pats domā? Vai tev šķiet, ka Konstantīna izvēle bija veltīga, vai tomēr tajā bija kāda dziļa jēga? Un kā tu vērtē tādas situācijas mūsdienu kontekstā? #1 2026-06-22 20:13 Egi: Kā jau pats rakstīji-->tas ir katram dziļi personisks Jautājums un Atbilde.
Un arī Laiks var izmainīt sākotnējo skatījumu uz Lietām. Ne visi var būt "Tālavas Taurētāji". ( un diez vai arī jābūt) #2 2026-06-22 20:23 fargo: es ne par velti vairākas reizes liku šo, jo tas ir tik pretēji mūsdienām. nav jēgas, padodies. nekā nebija! nē!
daudzi, daudzi nezina, ka tā bija austrumu romas krišana, tā notika iepriekš, bet cilvēki nemaz nezina, kāpēc notika 3 lielie krusta kari. aizstāvēt bizantiju, kas tā tāda? tur bija šausmīgi, briesmīgi imperatori, to varētu algot ka krišanas iemeslu - mantkārība, korupcija, izlaidība. briesmīgi vadītāji. nolaida valsti līdz tādai pakapei, vairs nevar sevi uzturēt. bet ne visi bija tādi. un interesanti, ka nereti tie bija karavīri, gan romā, gan bizantijā, kam vēl bija kaut kas no goda un valsts saglabāšanas. #3 2026-06-22 20:31 Tavs komentārs
Komentārus var pievienot tikai reģistrēti lietotāji.
Rodas sajūta,ka savas galvas paceļ tautas,kas bija ... (36)
Izskatās,ka Putins var palikt viens.Gruzijā,uz kurieni sāk mukt Krievi,tauta skaidri un gaiši pateikuši,ka neviens ...
Pirmaa pensijaa LV - zaarka nauda! (24)
Ko domaa letinji LV par shadu kreativu pensioneeshanas vecuma celshanu - ij nobeigumu? Idejas, viedokli?
Ko domājat par skandālu Vācijā(Jaungada naktī Ķelnē)? (51)
Sīkāka informācija šeit - http://www.tvnet.lv/zinas/arvalstis/590666i
Vai tad Latvijas krieviski runājošie neredz? (48)
Vai tad Latvijas krieviski runājošie neredz, ka Krievijā atkal ir atnācis totalitārais režīms? Tā pamatpazīme ir, ka ... | ||||||||