FILMAS BILDES APSVEIKUMI VĀRDA DIENAS ČATS REKLĀMA oHo.lv
Lai lietošana būtu ērtāka, lūdzu, pagriez savu tālruni!
Reģistrētiem lietotājiemReģistrēties Aizmirsu paroli!

Dienasgrāmatas (blogi)

 effy,  25-05-2010 12:52  58

laimīgas laulības (attiecību) ienaidnieki

autors: Sietlas Laulību un Ģimenes institūta dibinātājs Džons Gotmans

1. Rupjš diskusijas sākums
Mūzika sākas ar skaņu. Līdzīgi notiek ar savstarpējām attiecībām. Ja sākat sarunu ar rupju uzbraucienu, nejaucību vai nosodījumu, kam nav nekāda sakara ar diskusijas tēmu, tad aiz tā slēpjas ļoti negatīvas un graujošas emocijas. Jūtas, kas liek šaubīties gan par partneri, gan attiecībām kopumā. Un te nu priekšplānā izvirzās četri laulības apokalipses jātnieki.
2. Četri apokalipses jātnieki
Pastāv noteiktas negatīvisma formas, kas nāvējoši iedarbojas uz attiecībām. Tās ir nosauktas par četriem apokalipses jātniekiem. Visbiežāk laulībā tās iejaucas sekojošā kārtībā: kritika, nievāšana, taisnošanās, akmens sienas uzcelšana.
Pirmais jātnieks - kritika. Tā ir neizbēgama lieta, jo jebkuram no laulātajiem ik pa laikam rodas iemesls pažēloties un pavaimanāt. Taču kritika var aiziet par tālu: kļūt neatbilstoša, kas viss samests vienā katlā. Tā vietā, lai runātu par konkrētu faktu, kritizējam partnera raksturu.
Žēlošanās: "Automašīnā nav degvielas. Kāpēc tu to neuzpildīji, kā biji solījis?"Kritika: "Kāpēc tu nekad ne par ko nedomā? Es jau tūkstošiem reižu esmu teikusi, lai tu uzpildi mašīnu, bet tu to nekādi nevari izdarīt!"
Skaidrs - katrs kaut ko tādu kaut reizi būs teicis. Ja šādi izteikumi kļūst par paradumu, situācija ir bīstama, jo paver ceļu nākamajam jātniekam.
Otrais jātnieks - nievāšana. Nievāšanas izpausmes formas ir sarkasms un cinisms, smādēšana un lamāšana, acu bolīšana, izsmiešana, netakstisks un pazemojošs humors. Manifestējot izteiktās antipātijas, tās pilina indi laulāto attiecībās. Ja viens no partneriem jūt šādu nepatiku, nepieciešams pēc iespējas ātrāk kopīgi šo problēmu risināt. Ilgstošas negatīvas domas par partneri nievāšanu pastiprina. 
Trešais jātnieks - taisnošanās. Taisnošanās gandrīz visos gadījumos ļauj konfliktu likvidēt, taču patiesībā konflikta eskalācija nozīmē "problēma nav manī, bet tevī".
Kritika, nievāšana un taisnošanās ieskicē problēmu pieaugumu ģimenē, bet ne vienmēr šādā secībā.
Sākumā tas darbojas pēc stafetes noteikumiem un kociņš ceļo no rokas rokā, ja pāris šo joņošanu neprot apturēt. 
Un tad pie horizonta parādās ceturtais apokalipses jātnieks - akmens sienas uzcelšana. Viens no laulātajiem ir līdz nāvei noguris. Jo biežāk partneris (biežāk sieviete) lamājas, jo retāk otrs viņam atbild. Viņš uzvedas tā, it kā viņam, pat ja arī klausās, ir pilnīgi vienalga, ko otrs saka. Paiet malā ne tikai strīdā, bet ģimenes dzīvē vispār.
3. Plūdi
Parasti ģimenē sev apkārt sienu ceļ tas, kurš jūt, ka otra negatīvās jūtas sāk viņu pārņemt [cenšas pasargāt sevi no negatīvo emociju plūdiem]. Viņš dara visu, lai izvairītos no kārtējā nepatīkamā notikuma. Ja laulāto nesaskaņas sākušās rupjā tonī, bet šie četri jātnieki izraisa [negatīvo emociju] plūdus, var droši paredzēt ģimenes iziršanu. jebkurš no jātniekiem jau ir norāde par iespējamu šķiršanos, bet nelaimīgās ģimenēs tie sastopami visi.
4. Ķermeņa valoda
Minētās situācijas ietekmē cilvēka organismu. Plūdu gadījumā paātrinās sirds ritms, izdalās adrenalīns, paaugstinās asinsspiediens, reizēm pastiprinās svīšana. Sekas tam var būt fatālas: neirozes organismā ierobežo informācijas apmaiņas spējas, partneriem ir grūtāk ieklausīties vienam otrā un par problēmu risināšanu var aizmirst. Četri apokalipses jātnieki ir iemājojuši arī manierēs - kritizējam, nonievājam, attaisnojamies vai noslēdzamies.
5. Nesekmīgie glābšanas mēģinājumi
Strīdiņu laikā daži pāri mēģina situāciju kaut kā glābt: palaist kādu jociņu, savaikstīt grimasi, apkampt viens otru vai, sliktākajā gadījumā, nedaudz nomierināties un izrunāties vēlāk, jau citā noskaņojumā. Nelaimīgajām ģimenēm šādi mēģinājumi vai nu izpaliek, vai viens no partneriem tajos neielaižas. Atteikšanās no glābšanas mēģinājumiem skaidri liecina par nelaimīgu nākotni. Precīzāk sakot 84% nesen kā kopdzīvi uzsākušo pāru dzīvo, iesēdušies šo četru apokalipses jātnieku sedlos, taču, sekmīgi pārvarējuši šķēršļus, saglabā stabilu un laimīgu laulību sešu gadu garumā. Ja ģimenes glābšanas mēģinājumi nenotiek vai par tiem neviens neko negrib dzirdēt, tas nozīmē, ka ģimene ir nopietni apdraudēta.
6. Sliktas atmiņas
Laimīgie pāri savu iepazīšanos, saderināšanos un kāzas parasti atceras romantiskās krāsās. Ja pāris vairs nevar atcerēties neko jauku, interesantu no attiecību sākumposma vai galvā rosās tikai nepatīkami, bet būtībā nenozīmīgi notikumi, tā ir zīme, ka par laulību un partneri noformulējies negatīvs viedoklis. Tas atsaucas arī uz pašreizējo sadzīvi.
Laimīgā laulībā, ja vīrs sievai apsolījis izņemt drēbes no ķīmiskās tīrītavas, bet pats to aizmirsis, domā : "Nu nekas. Pēdējā laikā viņam tik daudz kas uzkrauts. Lai labāk izguļas." Nelaimīgā ģimenē tā pati situācija domās risinās savādāk: "Nekad nevar paļauties uz viņu. Mūždien uzvedās kā pēdējais egoists!". Pirmajā gadījumā sieva neizdošanos uztver kā izņēmuma gadījumu, otrā - izmanto vīra kļūdas, lai izveidotu negatīvo personāžu. (red. piemērus no vīriešu puses izdomājat paši:)) Ja tāda ir jūsu domāšana, neesat tālu no pazīmēm, kas liecina par nāvējošu cīņu laulāto starpā:
  • jūs savu ģimenes problēmu uzskatāt par nopietnu;
  • būtisku jautājumu apspriešana jums liekas bezjēdzīga, mēģiniet savas problēmas risināt pats;
  • jūs sākat tikai līdzāspastāvēšanu.
Ja tā ir, tad šobrīd dodaties taisnā ceļā pretī savas laulības bojāejai un varat jau sākt meklēt laimi ar citu partneri. Taču diemžēl atkārtotām laulībām ir vēl lielāks šķiršanās procents nekā pirmajām. Tas nozīmē, ka problēmas ir atliktas, nevis atrisinātas, un jau pēc dažiem gadiem kopdzīves ar jauno partneri ir izveidojusies tieši tāda pati situācija, no kuras cilvēks ir centies aizbēgt.

Turpinājumā par laimīgas laulības noslēpumiem.
laimīgas laulības (attiecību) 7... ierosinājums
citi ieraksti effy d-grāmatā
Komentāri
Tavs komentārs

Komentārus var pievienot tikai reģistrēti lietotāji.


Iepazīšanās portāls oHo.lv
oHo.lv administrācija neatbild par iepazīšanās sludinājumu un pārējās portālā paustās informācijas saturu.
Apmeklējot oHo.lv Jūs apliecināt, ka esat iepazinušies ar oHo.lv lietošanas noteikumiem un apņematies tos ievērot.
© 2000.
oHo.lv izmanto sīkdatnes, lai darbotos un nodrošinātu Tev lielisku pieredzi.
Vairāk par sīkdatņu veidiem, to izmantošanu un konfigurēšanas iespējam lasiet šeit.
p.s. Mums arī nepatīk visi šie logi un paziņojumi, bet tāda nu ir kārtība 😅