FILMAS BILDES SPĒLES APSVEIKUMI ČATS REKLĀMA oHo.lv VIP
Reģistrētiem lietotājiemReģistrēties Aizmirsu paroli!
Muktiana dienasgrāmata
 Piektdiena 25-09-2015 13:19 4  57

Par grāmatu „Šantarāms” un Indiju

Pēc vairāku cilvēku atzinīgajām atsauksmēm nolemu arī es šo grāmatu palasīt. Grāmatas autors ir Gregorijs Deivids Roberts, grāmatas nosaukums - „Šantarāms”. Man arī iepatikās. Grāmata ir vienas dīvainas personības autobiogrāfisks stāsts.

Proti, grāmatas autors – kāds austrālijas izcelsmes iedzīvotājs, ar izcilību pabeidzis universitāti, aktieris, dramaturgs, tomēr drīz vien aizrāvies ar narkotikām, tam līdzekļus iegūdams ar bruņotu laupīšanu. (Tam visam pa burzmu viņš zaudēja aprūpes tiesības uz savu meitu.) Pēc tam tika notiesāts uz 20 gadiem. Pēc 3 pavadītiem gadiem cietumā, izmucis un bijis ilgus gadus visvairāk meklētais noziedzinieks interpolā.

Aizmuka viņš uz Indiju, kurā izdevās slapstīties 8 gadus. Tur viņš nodibinājis bezmaksas klīniku pilsētas vistrūcīgākajiem iedzīvotājiem un pelnīja iztiku, strādādams par dokumentu viltotāju un darbojies kopā ar kontrabandistiem. Vēl viņš piedalījies kā aktieris Indijas filmās un Vācijā strādājis par kaskadieri. Tad atkal nonācis likumsargu rokās, ātri iemācījās vācu valodu pašmācības ceļā, lai varētu sevi aizstāvēt tiesās, izdevās sodu samazināt līdz 5 gadiem, Vācija izdeva Austrālijai, 2 gadus nosēdēja vieninieku kamerā un, iznācis brīvībā, izveidoja veiksmīgu multimediju uzņēmumu. Patlabam autors nododas rakstniecībai, producē kinofilmas. Dzīvo Indijā, nodibinājis labdarības fondu.

Vispār šo atstāstu nedaudz norakstīju no grāmatas ievada, jo esmu tikusi tikai līdz 120 lpp, bet kopā ir - ~980. Bet pārdomas jau radās. Tā kā viņam ir izteikts literārs un māksliniecisks talants, intelekts un humora izjūta, vienlaikus vīrišķās īpašības – drosme, nekaunība, veiklība, spēks, spēja paciest ierobežotus apstākļus, kas sakombinēta ar iekšēju labsirdību, tad baigi labi viņš izanalizē savas personības izmaiņas dzīves ceļā. Vispār grāmatas sižets sākās ar brīdi, kad viņš, tikko kā izbēdzis no cietuma un izgājis pasu kontroli, ieradās Indijā.

Interesanti, ka viņš Indijā (konkrēti – lielākajā Indijas pilsēta Bombejā) iemīlējās no 1.acu uzmetiena un savā ziņā tā bija īstā vieta izbēgušam noziedziniekam. Tur visa kā ir tik daudz un dažāda, ka viens par otru īsti neliekas ne zinis, viegli var iejukt pūlī jebkurš dīvainis. No otras puses, tur ir tik daudz cilvēcības, ka pat tāds vientuļnieks, kurš slapstās, kam nav gimenes, var sajusties pieņemts un kā savējais. Turklāt, tā kā viņš bija izbēdzis no cietuma, viņš tvertin tvēra un novērtēja katru brīvībā pavadītu dienu bez nekādām pretenzijām un ambīcijām, priecājās par jebkuru laipnību un par jebkādiem apstākļiem. Var teikt tiešām priecājās, baudīja un iepazina dzīvi. Nu un tālāk viņš iepazīstina ar Indijas sadzīvi, kas viņu pārsteidz, un ko vispār uzzin.

Kad viņu viens tikko iepazīts draugs aizveda uz savu dzimto ciemu ciemos pie saviem vecākiem, pa ceļam starp vietējo autobusa šoferi un viņa draugu noritēja šāda saruna:

- ko viņš te dara?

- Ciemojas pie maniem vecākiem.

- No kurienes viņš ir?

- No Jaunzēlandes

- No Jaunzēlandes?

- Jā. No Jaunzēlandes. Tas ir Eiropā.

- Daudz naudas Jaunzēlandē?

- Jā. Jā. Ļoti daudz. Viņi tur visi ir bagāti, tie baltie, kas tur dzīvo.

- Vai viņš runā marāthī?

- Nē

- Hindi?

- Nē. Tikai angliski.

- Tikai angliski?

- Jā.

- Kapēc?

- Viņa dzimtenē neviens nerunā hindi.

- Tur nerunā hindi?

- Ne.

- Nerunā marāthi? Nerunā hindi?

- Nē. Tikai angliski.

- Svētais Tēvs! Nabaga nejēga!

- Jā.

- Cik viņam gadu?

- Trīsdesmit.

- Izskatās vecāks.

- Viņi visi tādi ir. Visi eiropieši izskatās vecāki un īgnāki nekā patiesībā. Tādi jau tie baltie ir.

- Vai viņš ir precējies?

- Nē.

- Nav precējies? Trīsdesmit – un neprecējies? Vai viņš ir slims?

- Viņš ir eiropietis. Eiropieši bieži precas tikai tad, kad jau ir veci.

- Šausmas.

- Jā.

- Kur viņš strādā?

- Viņš ir skolotājs.

- Skolotājs – tas ir labi.

- Jā.

- Viņam ir tēvs un māte?

- Jā.

- Kur viņi ir?

- Viņa dzimtenē. Jaunzēlandē.

- Kāpēc viņš nedzīvo kopā ar tēvu un māti?

- Viņš ceļo. Grib redzēt visu pasauli.

- Kapēc?

- Eiropieši tā dara. Viņi drusku pastrādā un tad ceļo apkārt, vieni paši bez tuviniekiem, tad kļūst veci, apprecas un paliek ļoti nopietni.

- Šausmas.

- Jā.

- Viņš noteikti jūtas vientuļš, bez mammas un tēta, bez sievas un bērniem.

- Jā, bet eiropieši par to neuztraucas. Viņi pie vientulības ir pieraduši.

- Viņš izskatās liels un stiprs.

- Jā.

- Ļoti liels un stiprs.

- Jā

- Pielūko, baro viņu, kā klājas, dod viņam daudz piena.

- Jā.

- Un gādā, lai neviens viņu nevazā aiz deguna. Viņš neizskatās pārāk gudrs. Pieskati viņu.

- Viņš ir gudrāks nekā izskatās, bet, jā, es viņu pieskatīšu.

Kad viņš bija nonācis ciemos pie jauniegūtā drauga vecākiem, pirmajā naktī drauga gandrīz 100gadīgais tēvs atdeva savu gultu (iebildumos neklausījās, paši gulēja uz grīdas), gultu izlika ārā (jo ārā silts un māja maza) un, galvenais, ka visa ģimene 1.naktī satupās vakarā ap gultu, lai viņam būtu vieglāk iemigt – gluži kā būtu kāds 5gadīgs bērns, jo kā nekā viņš atrodas viens pats svešā vietā bez radiniekiem. Un, kā grāmatas autors minēja, ka tikai tajā brīdī viņam radās nožēla par tiem sliktajiem darbiem, kurus bija kādreiz veicis (tas gan netraucēja jaunās nelikumīgās avantūrās iesaistīties).

Vispār interesanti. Ja kas tāds interesē, palasiet arī jūs.

Vēl interesanti, ka vienā sarunā viņam vajadzeja pateikt, kas viņaprāt ir pasaulē vērtīgākā lieta. Viņš, kā tikko izbēdzis no cietuma, atbildēja, ka brīvība (tam jau vien vajadzēja radīt aizdomas, bet vispār viņš citiem stāstīja, ka esot rakstnieks). Kaut kādā ziņā grāmatas stāsts tiešām iezīmē savdabīgas robežas starp brīvību un nebrīvību. Reizēm ne tikai cietums ir kā brīvības zaudēšana, bet arī ar pienākumiem pārslogota ikdienas rutīna. Pat brīvi esot, mēs esam cietumā. Savā ziņā Indijā viņš ieguva brīvību, bet vienalga skuma par savējiem tēvzemē, par kuriem zināja, ka nekad nedrīkstēs viņus sastapt. Ari Indijā nebija lidz galam brīvs, turklāt baidījās tikt noķerts. Kaut kādā ziņā var saprast, ka visi vēlas brīvību, bet paši nereti sevi iesloga. Un tad jāatceras garīgo skolotaju vēstījums, ka mēs šeit neviens neesam brīvi jeb esam „saistītās dvēseles” – tikai vienam ir lielāka brīvība, citam- mazāka. Un jo vairāk mums ir vēlmju, jo vairāk mēs paši sevi sasienam nebrīvībā (jo ir smagi jāstrādā vai jālaupa, lai savas vēlmes piepildītu, un nav laiks interesēties kaut vai par to pašu garīgumu, kas atkal varētu dot īsto brīvību).

Kaut kādā ziņā grāmatas autors gan brīvību, gan ieslodzījumu ir piedzīvojis vairāk par citiem. Par iegūto brīvības pieredzi viņu var pat apskaust. Un var jau būt, ka tikai tad, kad ir sanācis būt ļoti ieslodzītam, var novērtēt brīvību. Tāpat arī tikai tad, ja esi bijis nemīlēts un pamests, var novērtēt vienkāršu cilvēcīgu laipnību. Bet, ja mīļu radinieku esamība jeb laipnība ikdienā ir piedzīvota kopš dzimšanas, cilvēkam var rasties tendence kļūt paviršam un to nenovērtēt. Tāpēc kontrastu piedzīvošana ir ļoti pamācoša. Un viņš to savā grāmatā lieliski atspoguļo.

Indija ir vērtīga arī ar to, ka tur senās tradīcijas pārmantojas no vienas paaudzes uz otru, tas nozīmē, ka intuitīvā līmenī nav pārrāvums dzīvesgudrību nodošanā starp paaudzēm (bet vienlaikus tur ir arī tādi apstākļi un norises, kas šokē). Kontrastu zeme. Vēl viņš minēja, ka redzēja "graustu rajonus", bet sievietes tur bija uzposušās skaistās zīda kleitās un izrotājušās ar dārgakmeņiem, it kā katru dienu svinētu svētkus. Un visas būdas un drēbes bijušas tīras un bērni priecīgi.

IVM par astroloģisko aspektu sakarībām
Komentāri
sandra111: paldies.
#1
2015-09-25 17:08
UgunskuraKurinatajs: grāmata interesanta, bet neatstāja doma, ka galvenais varonis ir pamatīgs "cirvis", kas vienmēr un visur iekuļas pamatīgās nepatikšanās...īsts "viktimoloģijas" pacients...
#2
2015-09-25 17:21
limonija: Interesanti izklausās katrā ziņā:) Būs jāpameklē bibliotēkā...
#3
2015-09-26 20:33
Muktiana: Ir, ir laba :) Nu jau drīz būšu izlasījusi līdz beigām. :)
#4
2015-10-02 13:23
Tavs komentārs

Komentārus var pievienot tikai reģistrēti lietotāji.


Iepazīšanās portāls oHo.lv
oHo.lv administrācija neatbild par iepazīšanās sludinājumu un pārējās portālā paustās informācijas saturu.
Apmeklējot oHo.lv Jūs apliecināt, ka esat iepazinušies ar oHo.lv lietošanas noteikumiem un apņematies tos ievērot.
© 2000.