|
pooh dienasgrāmata
Svētdiena 12-06-2005 21:55 |
|
36 |
Apziņa.
Etimoloģiski:
-Atvasinats no darbības vārda - `apzināt`, kura senaka nozme bija - `kaut ko zzināt`.
Kronvaldu Atis sāka lietot vārdu - `apziņa` ar nozīmi - `izpratne`.
Apziņa pēc būtības.
Dveseles (patības) uzbūve, struktūra, kas nodrošina aktualā tēla un zināšanu par apkartējo diferenciāciju - veselā sadaklīšanu, sašķelšanu, noslāņošanu dažādās daudzveidīgās formās un pakāpēs, kā arī morfoloģisku vai funkcionalu atšķirību rašanās subjekta attīstības procesā.
(vienkaršāk, tas ir zināšanu kopums, gan loģisko, apzinato, gan neapzinato, zemapziņas, pašapziņas, un vel daudz citu līmeņu, kurus dažkārt nojauš, dažkart ne. Ja runa par trancendentālo apziņu, tad tas ir aptuvim tas, ko balti dēveja par Dievu)
Prāts. Etomoloģiski:
Cēlies no indoeiropiešu valodu saknes - `prat-` ar nozīmi - `saprast`.
Būtība prāts ir viena no apziņas izpausmēm, spējām.
Tēlaini.
Apziņa ir deguns, bet prāts - iesnas ;))
Un apziņa nav = ar prātu, gluži tāpat, kā degumns nav vienads ar iesnam. Lai gan dažbrīd, kad iesnas īpaši spēcīgi izpaužas, tad tik tiešām liekas, ka tas ir viens un tas pats ;)))
Problēmas savukārt ir iesnu izraisītas deguna šķavas, kas spējīgas pavairot iesnas arī uz citiem.
Apkopojot.
Nozīmi norisēm piešķir apziņa. Prāts ir tas instruments ar kuru tiek atdalītas vēlamās norises no nevēlamajām. Nevēlamās tad arī ir tas ko dēvē par problēmu. Un lai tās varētu pievienot vēlamajām norisēm ir vai nu tās japārveido, vai arī jāmaina prāta izvēlēti atlases kritēriji.
Prāts ir tieši saistīts ar to, ko Freids dēvēja par ego. Bet apziņa saistīta ar to, ko dēvēja Freids par superego. ZBet vēlmes ir tas dzinulis, kas liek vispar kaut kam, kaut šķietami notikt. Tāds kā sākotnējais grūdien, Lielais sprādziens, vai kas tamlīdzīgs, ko radījusi mūsu fantāzija.
Bet, ja iespējams apturēt prāta šķirošanu, iespējams skatīt pasauli tādu kāda tā ir savā veselumā. Un tātad tā ir atbrīvošanās no problēmām. Es cik necik zinu vairakas metodes, kā panākt šadu stāvokli. Viena no tam nav īpaši verā ņemama, tā ir pašnāvība, tai skaitā lēnās prāta aptumsošanas un mainīšanas veidā, kā piemēram narkotisko vielu ietekme.
Otra metode arī ir pielietojot narkotiskās vielas, bet jau kā stingri kontroletu instrumentu. Viens no tādiem paņēmieniem ir līgošana. Tāds veids plaši izplatīts dažādās kultūrās. Smērā detalizēti to apraksta |
Tavs komentārs
Komentārus var pievienot tikai reģistrēti lietotāji.
|