FILMAS BILDES SPĒLES APSVEIKUMI ČATS REKLĀMA oHo.lv VIP
Reģistrētiem lietotājiemReģistrēties Aizmirsu paroli!
DanaL dienasgrāmata
 Ceturtdiena 13-06-2019 14:20 9  49

Baigā gada 14.jūnijs

"Šajā dienā sākās Voldemāra L, viņa sievas Emīlijas un viņu trīs dēlu moku un ciešanu ceļš...". Apmēram tā sākas kādas vēstures pētnieces stāsts par šo ģimeni un notikumiem "M" pagastā.

Patiesībā ģimenes galvu šajā dienā mājās neviens neredzēja, jo viņš bija aizvests "uz nopratināšanu" iepriekšējā dienā vai vēl agrāk (tagad vairs nav precīzi zināms). Lielie, 6 un gandrīz 4 gadus vecie, puikas, kā jau puikas, dauzījās pa āru, 11 dienas jaunais brālītis gulēja savā šūpulī. Blakus gultā bija atlaidusies Emīlija, jo vēl nebija lāga atguvusies pēc pēdējām dzemdībām un satraukuma par vīra likteni.

Bez klauvēšanas atsprāga durvis. Kāds kaut ko nokliedza svešā mēlē. Mazulis pamodās. Emīlija satraukumā paņēma dēliņu rokās un sajuta pie deniņiem ieroča stobru. Viņai tika pavēlēts celties, saģērbties, paņemt bērnus un doties uz pagastmāju "uz nopratināšanu". Nepaklausības gadījumā piedraudēts nošaut uz vietas.

Kad komanda tika izpildīta, kareivis, neizprotamu impulsu dzīts, izņēma no pieliekamā maizes klaipu un ielika Emīlijai līdzi somā kopā ar pāris palagiem.

***

"Ja es būtu zinājusi, kas mūs sagaida, es būtu teikusi, lai šauj nost tūlīt, " tā man šī sieviete teica pēc daudziem gadiem.

***

Pēc vēl dažiem gadiem, kad Emīlijas vairs nebija, satiku kādu citu sievieti. Viņa man izstāstīja, ka, būdama jauna meitene, noskatījusies, kā tajā dienā Emīlija kopā ar dēliem, bruņota sarkanarmieša pavadībā, kāpa kravas mašīnas kravas kastē, lai dotos ceļā, vēl nezinādama, ka atpakalceļš trīs šīs ģimenes locekļus atvedīs vien pēc daudziem gadiem, bet diviem atpakaļceļa nebūs nekad.

Vecākais dēls iekāpa pats. Vidējam dēlam, kas pārbijies turējās pie rokas, Emīlija palīdzēja iekāpt, un tad, ar pastarīti rokās, nicīgi atgrūžot kārtējā impulsa nomocītā sarkanarmieša pasniegto roku, lepni paceltu galvu iekāpa pati.

***

Kārlis
Komentāri
Lapsa18: Skaudri likteņi
#1
2019-06-13 15:42
DanaL: Briesmu lietas cilvēks cilvēkam nodara ticības vārdā.
#2
2019-06-13 18:04
Letija: Var jau teikt, ka skumju par daudz, bet es esmu par tādu seriālu kā "Likteņa līdumnieki" uzņemšanu - ne vecākajai paaudzei, bet jaunajiem - zināšanai. Nav aizrautīgi skatītāji viņi, bet, kas zin, kaut kas tomēr aizķeras dvēselē.
Nedomāju, ka ar to nodara pāri - tās ciešanas, ko izdzīvoja šie cilvēki - tās, protams, nav salīdzināmas ar kaut kādu psiholoģisku traumu, kas varētu bojāt bērnību, jaunību (tā daži uzskata), noskatoties seriālu vai citādā veidā saņemot informāciju.
#3
2019-06-13 18:27
DanaL: No vēstures nekur neaizmukt. Agri vai vēlu mēs visi pa laikam uzdodam sev jautājumu "kas es esmu, no kurienes esmu nācis." Kā savādāk cilvēks var apzināties sevi kā latvieti, ja nezina savas dzimtas, sava novada, savas valsts vēsturi.
#4
2019-06-13 18:40
Letija: Jā, bet par tiem Sibīrijas laikiem jaunatne nemaz nav tik iedziļināties griboša. Un vēl tas viedoklis, kas izskan (ne no jaunajiem, bet, piem., sabiedrībā zināmiem cilvēkiem), ka mums sēru dienu par daudz.
Man personīgi šķiet, ka dzīvojam tik labi un netrūkst pilnīgi nekā, ka nav par lieku atcerēties tos, kas gājuši cauri šīm šausmām, un daudziem tie ir viņu vecvecāki - tātad asinsradinieki.
Jā, pagātne jāzin. Un jānovērtē arī tas, kas mums ir šodien, nav jāpieņem kā pašsaprotamu parādību, ka mums tas pienākas.
#5
2019-06-13 18:50
DanaL: Es pati tāda biju. Pie tam šo notikumu aculiecinieki man ikdienā dzīvoja blakus.
Jaunībā cita domāšana, citas intereses. Tas ir normāli. Visam savs laiks. Arī tagad jaunie piebriedīs un sajutīs vajadzību pacelt karogu un iedegt sveces.
#6
2019-06-13 19:10
Jurijs55: Igauņi tik viegli nepadēvās - NKVD pazaudēja daudz galvas Igaunijā tajā jūnijā par saviem nedarbiem
#7
2019-06-13 20:22
Pārējos 2 komentārus var lasīt tikai oHo.lv reģistrētie lietotāji.
Tavs komentārs

Komentārus var pievienot tikai reģistrēti lietotāji.

Vai jums nešķiet, ka mūs čakarē? (25)
Skatoties Trampa slavas dziesmu Putinam nepamet sajūta, ka viņi ir vienojušies uzmest Eiropu. Putins pabiedēs...
Kā valsts pati varētu pelnīt naudu? (42)
Pēc iepriekšējās diskusijas manā DG man izkristalizējas ideja par to, ka tiešām mūsu valsts ir gandrīz bankrotā tāpēc,...
Par iebraucējiem. (30)
Biju nepatīkami pārsteigta svētdien aizbraucot uz Jelgavu, tur tik daudz ķīniešu. Ozolniekos esot reģistrēti jau 51...
Migrācija (23)
Turpinot iepriekšējo tēmu... Augļotāji ievieš migrācijas procesus izmantojot parādsaistību ieroci.. Kādēļ viņi tā...
Ko jums (tieši jums katram personīgi) nozīmē Lāčplēša Diena? (20)
Man personīgi: atmiņas par dzirdēto no vecvecākiem un redzētais svecīšu vakaros.

Iepazīšanās portāls oHo.lv
oHo.lv administrācija neatbild par iepazīšanās sludinājumu un pārējās portālā paustās informācijas saturu.
Apmeklējot oHo.lv Jūs apliecināt, ka esat iepazinušies ar oHo.lv lietošanas noteikumiem un apņematies tos ievērot.
© 2000.